Poeta to Atlantyk i lew w jednym. Gdy ten pierwszy nas pochłania, drugi nas pożera.
Jeśli ujdziemy kłom, nie ujdziemy falom.
Człowiek, który potrafi druzgotać iluzje, jest zarazem bestią i powodzią. - Virginia Woolf


04.10.2009

Nagroda NIKE 2009

Z ogromną satysfakcją donosimy, iż laureatem tegorocznej NIKE został Eugeniusz Tkaczyszyn - Dycki za tom poetycki pt. "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach".

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki ur. 1962

Autor dziewięciu tomów poezji oraz zbioru krótkich próz drukowanych cyklicznie w czasopiśmie Kresy. Laureat m.in Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1994), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998), Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Jest także pierwszym w historii Nagrody Literackiej Gdynia jej podwójnym laureatem. Obie nagrody przyznano mu w kategorii poezja, najpierw w 2006 roku za tomik Dzieje rodzin polskich, a w 2009 za zbiór "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach". Wielokrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Skupieni wokół pisma Ha!art młodzi krytycy poświęcili Tkaczyszynowi-Dyckiemu książkę Jesień już Panie a ja nie mam domu. Eugeniusz Tkaczyszyn Dycki i krytycy. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jego poezja, łącząca w niepowtarzalny sposób tradycję (m.in metafizycznej poezji baroku) ze współczesną dykcją doczekała się wielu recenzji i opracowań. Poeta łączy w swej poezji nie tylko fascynację konceptualizmem, marinizmem, ale także nadaje swym wierszom muzyczność i nacechowanie filozoficzne. Wśród czytelników fascynujących się tą poezją znalazł się także Czesław Miłosz, który osobiście nagrodził poetę.

2 komentarze:

  1. my, kukor, oświadczamy, że jesteśmy niepoprawnym fanem poezji tkaczyszyna-dyckiego i werdykt jury odbieramy jako jedyny słuszny!!! ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. no i nie jesteście odosobnieni, ja jako 1/2 duetu jestem cały czas pod ogromnym wrażeniem poezji Dyckiego i samego Dyckiego

    OdpowiedzUsuń