Poeta to Atlantyk i lew w jednym. Gdy ten pierwszy nas pochłania, drugi nas pożera.
Jeśli ujdziemy kłom, nie ujdziemy falom.
Człowiek, który potrafi druzgotać iluzje, jest zarazem bestią i powodzią. - Virginia Woolf


20.08.2010

D H LAWRENCE


- Jest ogromna różnica między prawdziwym zmysłowym istnieniem, a rozpustą, przemyślną rozwiązłością a premedytacją, której wielu z nas się oddaje.
Nocą zapalamy zawsze elektryczność, sami się obserwujemy, układamy to wszystko w głowie.
Człowiek ucieka, zanim się dowie, czym jest rzeczywistość zmysłowa, ucieka w nieznane, rezygnuje z własnych pragnień, z własnego ja. Musi to zrobić. Musi uczyć się nie być, zanim jeszcze zaczyna być. Jesteśmy próżni - na tym to polega. Jesteśmy próżni, ale brak na dumy. Wcale nie ma w nas dumy, tylko sama próżność, jesteśmy ślepo zakochani w naszych jaźniach z papier mache. Każdy wolałby raczej umrzeć, niż zrezygnować ze swojej śmiesznej racji, śmiesznego zacietrzewienia i śmiesznego uporu.


z książki "Zakochane kobiety"

5 komentarzy:

 1. leżała sobie upchnięta na półce w antykwariacie "Rosa" najpierw chwyciłam chciwie tom wierszy Cwietajewej, zaraz potem trafiłam na nią, trochę podniszczona czarna okładka i zdjęcie kobiety w kapeluszu na żółtym tle. Panie Lawrence, dajesz Pan do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. wybiorę się więc na łowy jutro do Arsenału.

  OdpowiedzUsuń
 3. nocny jak będziesz miał czas to do "Rosy" na Matejki, naprzeciwko Parku Wilsona - polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. w temacie rozkoszy polecam "Księga Rozkoszy" Austin Osman Spare, jeśli nie znasz Magdo tego jegomościa to czeka Cię niecodzienna przygoda.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie znam, ale poznam, lubię niecodzienne przygody :)

  OdpowiedzUsuń