Poeta to Atlantyk i lew w jednym. Gdy ten pierwszy nas pochłania, drugi nas pożera.
Jeśli ujdziemy kłom, nie ujdziemy falom.
Człowiek, który potrafi druzgotać iluzje, jest zarazem bestią i powodzią. - Virginia Woolf


24.11.2010

ANAIS NIN

W życiu miasta nie ma chwili smutniejszej niż moment, gdy krzyżują się drogi tych, którzy nie spali przez całą noc i tych, którzy idą do pracy. Sabina miała wrażenie, że na ziemi istnieją dwa gatunki mężczyzn i kobiet, ludzie nocy i ludzie dnia nigdy nie spotykający się twarzą w twarz poza tą właśnie chwilą.

Ilekroć oglądała sceny z życia szpiegów, uświadamiała sobie w pełni, ze stale żyje w takim samym napięciu jak oni. Lęk przed zdradzeniem się, przed zbyt mocnym snem, przed mówieniem przez sen, przed nieprzemyślaną intonacją lub zachowaniem, konieczność stałego udawania, natychmiastowego improwizowania wyjaśnień, natychmiastowego uzasadniania swojej obecności tu i ówdzie. Sabina miała wrażenie, że mogłaby zaoferować swoje usługi jakiemuś wywiadowi lub okazać się bardzo przydatna w tym zawodzie.
Jestem międzynarodowym szpiegiem w domu miłości.

Czarny ołówek nie służył zwykłemu podkreśleniu jasnych brwi, ale rysował linie niezbędne do złagodzenia chaotycznej asymetrii. Szminka i puder nie były nakładane tylko po to żeby wygładzić porcelanową cerę i obrzmienia pozostawione przez sen, ale po to, aby wyrównać ostre bruzdy wyżłobione przez nocne zmory, aby przywrócić kształt policzkom. zatrzeć wewnętrzne konflikty i zmagania, psujące przejrzystość twarzy, doskonałość jej form.Anais Nin "Szpieg w domu miłości" Wydawnictwo Literackie Kraków 1981r
przekład Anna Esden - Tempska

3 komentarze:

  1. trzeba mieć odwagę, by do tego stopnia obnażyc naturę kobiety będąc kobietą. swietna książka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trochę zapomniana Anais Nin, ciekawe czy jeszcze nadejdą dla niej wielkie dni? Na pewno ciekawa postać i pierwsza, feministyczna odpowiedź na Millera.

    OdpowiedzUsuń
  3. właśnie Marek, zapomniana. postanowiłam przypomnieć :)

    OdpowiedzUsuń