Poeta to Atlantyk i lew w jednym. Gdy ten pierwszy nas pochłania, drugi nas pożera.
Jeśli ujdziemy kłom, nie ujdziemy falom.
Człowiek, który potrafi druzgotać iluzje, jest zarazem bestią i powodzią. - Virginia Woolf


07.10.2011

NAGRODA KOŚCIELSKICH 2011

Tegorocznym laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich został Andrzej Franaszek za książkę "Miłosz. Biografia".

Wręczenie Andrzejowi Franaszkowi Nagrody Kościelskich 2011 nastąpi 8 października w Miłosławiu. Połączone będzie z dwudniowymi wydarzeniami literackimi, w tym festiwalem "Wielkie Nocne Czytanie" w Poznaniu i Miłosławiu.


"Dzieło to opowiada o jednym z najciekawszych żywotów pisarskich ostatniego stulecia. Znakomicie udokumentowana, nie omijając spraw kontrowersyjnych i nieoczywistych, książka Franaszka jest pasjonującym przewodnikiem po czasach i twórczości wielkiego pisarza" - napisało w uzasadnieniu wyboru jury konkursu.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się w Miłosławiu w Wielkopolsce - dawnym majątku rodziny Kościelskich. Połączona będzie z wieloma wydarzeniami w Poznaniu, Wrześni i samym Miłosławiu, m.in. odbędzie się tradycyjny festiwal literacki "Wielkie Nocne Czytanie".

Początek - 7 października równolegle we Wrześni i w Poznaniu. We Wrześni Jacek Dehnel - laureat Nagrody w 2005 roku - spotka się z młodzieżą w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza, a w Poznaniu odbędzie się spotkanie autorskie ze Stefanem Chwinem - laureatem w 1983, które poprowadzi prof. Piotr Śliwiński. Tego samego dnia wieczorem w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu odbędzie się dyskusja "Antropolog wobec kultury" oraz "Wielkie Nocne Czytanie".

W sobotę, 8 października program koncentruje się w Miłosławiu, gdzie najpierw warsztaty literackie dla gimnazjalistów z powiatu wrzesińskiego poprowadzą: Mikołaj Łoziński - laureat 2007, Jacek Dehnel i Ewa Lipska - laureatka 1973, a w samo południe zapowiedziano uroczyste wręczenie Nagrody Kościelskich za 2011 rok.

Potem zaplanowano jeszcze spotkanie poświęcone Fundacji Kościelskich, spotkanie autorskie Marcina Świetlickiego - laureat 1996 - oraz otwarcie wystawy fotografii Tadeusza Rolkego "Twarze literatury". Wieczorem koncert Stanisława Soyki i na koniec drugie "Wielkie Nocne Czytanie".

Laureat Nagrody Kościelskich za 2011 rok Andrzej Franaszek, doceniony za książkę "Miłosz. Biografia" (Znak), jest krytykiem literackim, redaktorem działu kultury w "Tygodniku Powszechnym", absolwentem polonistyki na UJ. Zajmuje się twórczością współczesnych pisarzy polskich. Praca nad pierwszą w Polsce biografią Miłosza zajęła mu przeszło 10 lat.Program wydarzeń towarzyszących wręczeniu Nagrody Kościelskich 2011

7 października 2011, piątek

- Września

godz. 12.00 - Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza, ul. Witkowska 1
Spotkanie autorskie i warsztaty z Jackiem Dehnelem dla uczniów z powiatu wrzesińskiego

- Poznań

godz. 12.00 - Instytut Filologii Polskiej, Collegium Maius, ul. Fredry 10 - Sala Śniadeckich
Spotkanie autorskie ze Stefanem Chwinem wokół książki eseistycznej "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni"
Prowadzenie: Piotr Śliwiński

godz. 18.00 - Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
"Antropolog wobec literatury" - dyskusja z udziałem Wojciecha Burszty, Anny Wieczorkiewicz, Dariusza Czai
Prowadzenie: Przemysław Czapliński

godz. 19.30 - Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
"Wielkie Nocne Czytanie - Młodzi"
Zaproszeni pisarze czytają swoje najnowsze utwory: Łukasz Jarosz, Kaja Malanowska, Zbigniew Masternak, Julia Szychowiak
Gospodarz wieczoru: Paweł Czapczyk


8 października 2011, sobota

- Miłosław

godz. 10.00 - Gimnazjum (Pałac Kościelskich)
Warsztaty literackie dla gimnazjalistów z powiatu wrzesińskiego prowadzone przez zaproszonych pisarzy - Mikołaj Łoziński, Jacek Dehnel, Ewa Lipska

godz. 12.00 - Gimnazjum (Pałac Kościelskich)
Uroczystość wręczenia Nagrody Kościelskich 2011 - laureatowi Andrzejowi Franaszkowi

godz. 14.30 - Kościół poewangelicki
Spotkanie wokół książki poświęconej Fundacji Kościelskich - François Rosset, Wojciech Klas, Jan Zieliński
Prowadzenie: Marcin Jaworski

godz. 16.00 - Kościół poewangelicki
"Niepublikowane i rozproszone" - Spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim
Prowadzenie: Paweł Czapczyk

godz. 17.30 - Kościół poewangelicki
Tadeusz Rolke - "Twarze literatury" - wernisaż fotografii

godz. 18.30 - Kościół katolicki pw. Św. Jakuba Większego Apostoła
Stanisław Soyka Quintet - koncert

godz. 20.00 - Kościół poewangelicki
"Wielkie Nocne Czytanie - Laureaci"
Swoje najnowsze utwory czytają laureaci Nagrody Kościelskich z ubiegłych lat: Marcin Świetlicki, Mikołaj Łoziński, Olga Tokarczuk, Stefan Chwin, Ewa Lipska i laureat Nagrody Kościelskich 2011 - Andrzej Franaszek
Gospodarz wieczoru: Piotr Łuszczykiewicz


Nagroda Kościelskich jest najstarszą niezależną polską nagrodą literacką. Przyznawana jest przez Fundację im. Kościelskich działającą od 1959 roku w Genewie. Jury składające się z wybitnych miłośników i krytyków literackich, zamieszkałych w Polsce i poza granicami kraju, przyznaje co roku jedną lub kilka nagród dla obiecujących pisarzy, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Przyznawane przez Fundację wyróżnienie stanowi najwyższą poza granicami kraju stałą polską nagrodę literacką, uchodzącą za rzetelny miernik pisarskich osiągnięć.

W ostatnich latach laureatami tej nagrody zostali: Marcin Kurek (2010), Tadeusz Dąbrowski (2009), Jacek Dukaj (2008), Mikołaj Łoziński (2007), Jolanta Stefko (2006), Jacek Dehnel (2005), Tomasz Różycki (2004).

Do grona wcześniejszych laureatów nagrody należy czołówka polskich prozaików, poetów i krytyków literackich. Są wśród nich: Sławomir Mrożek (1962), Zbigniew Herbert (1963), Tadeusz Konwicki (1964), Wiktor Woroszylski (1965), Henryk Grynberg, Gustaw Herling-Grudziński i Włodzimierz Odojewski (1966), Jarosław Abramow-Newerly, Tadeusz Nowak i Jarosław Marek Rymkiewicz (1967), Jan Błoński, Konstanty Jeleński, Marek Nowakowski, Ryszard Przybylski i Marek Skwarnicki (1968), Urszula Kozioł (1969), Kazimierz Orłoś (1970), Jerzy Harasymowicz, Zygmunt Haupt (1971), Stanisław Barańczak i Edward Stachura (1972), Ewa Lipska (1973), Edward Redliński (1974), Wojciech Karpiński, Julian Kornhauser i Adam Zagajewski (1975), Ryszard Krynicki (1976), Janusz Anderman i Anna Frajlich-Zając (1981), Stefan Chwin i Jan Polkowski (1983), Bronisław Maj (1984) Jerzy Jarzębski (1985), Tomasz Jastrun, Leszek Szaruga i Adam Michnik (1986), Paweł Huelle i Piotr Sommer (1988), Włodzimierz Bolecki i Jerzy Pilch (1989), Andrzej Bart i Marian Stala (1991), Marzanna Bogumiła Kielar i Artur Szlosarek (1993), Tadeusz Słobodzianek (1994), Magdalena Tulli i Andrzej Stasiuk (1995), Olga Tokarczuk i Andrzej Sosnowski (1997), Marcin Świetlicki (1996), Przemysław Czapliński i Jacek Podsiadło (1998), Adam Wiedemann (1999).

Więcej informacji o Nagrodzie Kościelskich - Fundacji im. Kościelskich, wcześniejszych laureatach - znajduje się na stronie www.koscielscy.pl.

Źródło: www.culture.pl

1 komentarz:

  1. nie czytałam jeszcze tej biografii, a bardzo lubię biografie/autobiografie. Zostalam teraz zachęcona, byłam po "pszoniakowej" trochę zniechęcona.

    OdpowiedzUsuń