Poeta to Atlantyk i lew w jednym. Gdy ten pierwszy nas pochłania, drugi nas pożera.
Jeśli ujdziemy kłom, nie ujdziemy falom.
Człowiek, który potrafi druzgotać iluzje, jest zarazem bestią i powodzią. - Virginia Woolf


24.04.2015

SERYJNI POECI - PIOTR SOMMER
Spotkanie wokół Książki Piotra Sommera „Smak detalu i inne ogólniki” (Poznań 2015).

Ze wstępu pt. "Dopisane później":
"Książka składa się ze szkiców i felietonów, które w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych drukowałem całkowicie nieregularnie, w całkiem różnych pismach, pod różnymi pseudonimami i nagłówkami [...]. Obiektami i pretekstami moich krytycznych zapędów były zwykle konkretne książki albo inne teksty (w tym jeden „tekst” telewizyjny), bądź też konkretni autorzy, ale także – jak to w okresie wyraźnie przejściowym – pewne zadomowione postawy i hierarchie, którym człowiek najchętniej pomachałby na do widzenia. Pomachałby nie wyłącznie dlatego, żeby zobaczyć, jakie inne postawy i hierarchie wejdą na ich miejsce, acz i ten powód nie byłby całkiem pozbawiony uroku".

Ze skrzydełka okładki:
"Dopisuję tych kilka słów jeszcze później, niż swego czasu dopisałem wstęp zatytułowany „Dopisane później”, ale nie aż tak późno, by nie zdawać sobie sprawy, a nawet żeby nie zdać sobie w pełni sprawy (bo zdawać sobie sprawę i zdawać sobie w pełni sprawę to przecież nie to samo), że wartość szkiców przedrukowanych w tej książce po dokładnie dwudziestu latach (albowiem chciałbym być chronologicznie dokładny), przedrukowanych w dodatku ponownie jako „Smak detalu”, jest po prostu nieprzemijająca".


Piotr Sommer (1948)poeta, tłumacz, eseista. W ostatnich latach opublikował m.in. tom wierszy zebranych, „Po ciemku też” (2013), książkę złożoną z przeprowadzonych z nim wywiadów, „Ucieczka w bok” (2010), i zbiór wierszy dla dzieci, „Przed snem” (2008). Na język polski przekładał poetów amerykańskich, irlandzkich, szkockich i angielskich. Jest autorem zbiorów szkiców literackich „Po stykach” (2005) i „Smak detalu” (1995, 2015). Laureat m.in. Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2010).

Prowadzenie: Piotr Śliwiński

CK ZAMEK Poznań ul. Św. Marcin 80/82 
28 kwietnia (wtorek) godz. 18:00


ZAPRASZAMY


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz