Poeta to Atlantyk i lew w jednym. Gdy ten pierwszy nas pochłania, drugi nas pożera.
Jeśli ujdziemy kłom, nie ujdziemy falom.
Człowiek, który potrafi druzgotać iluzje, jest zarazem bestią i powodzią. - Virginia Woolf


29.04.2015

ZBIGNIEW KRUSZYŃSKI - pierwszy laureat Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza


Zbigniew Kruszyński to pisarz urodzony w Radomiu i działacz Solidarności, który po uwolnieniu wyemigrował do Szwecji. Debiutował stosunkowo późno, bo pod koniec lat 90. Jego pierwsza powieść to "Szwedzkie zioła", opowiadająca o doświadczeniu życia na obczyźnie. Najnowsza, która ukaże się w tym roku, będzie moralitetem na temat kondycji człowieka, opartym na historii uzależnionego od pornografii 50-letniego mężczyzny. Pisarz słynie właśnie z tego rodzaju łączenia przenikliwych diagnoz społecznych i charakterystycznej kompozycji tekstu. W swoje powieści i opowiadania wplata wątki autobiograficzne. Zdaniem członków jury "jego styl rozpoznaje się od razu i nie da się go naśladować, nie ponosząc porażki".


Do nagrody im. Stanisława Barańczaka nominowano natomiast troje twórców: Katarzynę Gondek, Pawła Mościckiego i Kirę Pietrek.
Pierwsza z nich to absolwentka filmoznawstwa na UAM w Poznaniu, autorka "Horroru Vacui" i kilku etiud filmowych. W swoim dorobku prócz prozy ma również tomik poezji. Paweł Mościcki na co dzień mieszka w Warszawie. Prezentuje silne przekonania i "eseistyczny pazur", współpracuje z "Krytyką polityczną". Na swoim koncie ma też kilka tłumaczeń. Natomiast Kira Pietrek to poznańska poetka zaangażowana. Tytuł jej tomiku "Język korzyści" wszedł nawet do debaty publicznej, nie podejrzewany o swe literackie konotacje. Drugi ze zbiorów wierszy, "Statystyki", walczy z monokulturą i kapitalizacją człowieka. Zdaniem jury "to wiersze, które nie powinny się udać, a jednak się udają".

Swoją decyzję jury uzasadniało przede wszystkim poszukiwaniem autorów mniej znanych, literackich nie-celebrytów. Kogoś wartego uwagi, a niekoniecznie funkcjonującego w powszechnej świadomości czytelników.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 18 maja o g. 20 w Sali Wielkiej CK Zamek.


żródło: http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/aktualnosci,c,20/znamy-juz-laureatow-poznanskiej-nagrody-literackiej,80849.html


1 komentarz: