Poeta to Atlantyk i lew w jednym. Gdy ten pierwszy nas pochłania, drugi nas pożera.
Jeśli ujdziemy kłom, nie ujdziemy falom.
Człowiek, który potrafi druzgotać iluzje, jest zarazem bestią i powodzią. - Virginia Woolf


16.03.2016

LIST OTWARTY DO MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO


Koalicja Na Rzecz Czasopism Literacko-Artystycznych wystosowała do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego list otwarty w sprawie dotacji, czy też raczej ich braku dla większości czasopism literacko - artystycznych.  
Poniżej fragment:

[...] Nie wyobrażamy sobie społeczeństwa kraju europejskiego pozbawionego możliwości rozwijania twórczości literackiej i uprawiania wokół niej debaty krytycznej. Czasopisma literacko-artystyczne są pasem transmisyjnym dla literatury: umożliwiają komunikację oraz wymianę myśli i poglądów pomiędzy pisarzami i czytelnikami, są miejscem debiutów dla młodych twórców i ich konfrontacji z krytykami oraz odbiorcami, a także w znacznym stopniu przyczyniają się do pobudzania potencjału twórczego autorów. Poprzez rozliczne interakcje budują wspólnotę autorów i czytelników, rozwijają kompetencje językowe, komunikacyjne i kulturowe społeczeństwa, ułatwiają przyswajanie bardziej złożonych treści intelektualnych i artystycznych, a także rozumienie współczesnej poezji i prozy, wspierając, a nierzadko wyręczając w tym system edukacji. Stanowią niezwykle istotny czynnik rozwijający czytelnictwo, zwłaszcza w czasach jego potężnego kryzysu, jaki aktualnie notujemy w Polsce – tylko 37% Polaków przeczytało w ostatnim roku książkę. [...]

Całość TUTAJ.

Facebook: https://www.facebook.com/literacko.artystyczne/

Wszystkich, którym leży na sercu rozwój m.in. polskiej literatury, krytyki literackiej i którzy nie zgadzają się ze skazywaniem na niebyt wielu wartościowych czasopism prosimy od podpisy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz